Uusi kirja: Keikkapäivä – 24 tuntia kiertue-elämä

Keikkapäivä – AD

Maan eturiviin kuuluva (entinen) kitarateknikko Kimmo Aroluoma on kirjoittanut viihtyisän ja erittäin informatiivisen oppaan kiertue-elämästä bänditeknikon näkövinkkelistä.

Keikkapäivä – 24 tuntia kiertue-elämä” kertoo, mitä ”tavallisessa” keikkapäivässä Euroopan kiertueella kaikki tapahtuu:

”Aloitin keikkailun tyhjästä, eli opettelin tarvittavat asiat kantapään kautta, kuten moni muukin ennen minua”, Aroluoma kertoo. ”Vähitellen minulle heräsi ajatus opaskirjasta, joka kertoisi selkein esimerkein ja tarinomaisesti, mitä keikkapäivän aikana tapahtuu. Moni tällä alalla työskentelevä varjelee oppimansa, ja pelkää, että joku vie hänen työpaikkansa. Mielestäni tämä on väärä ajattelutapa! Yritinkin palata mielessäni siihen hetkeen, kun aloitin kitarateknikon työt. Mietin millaisen kirjan olisin silloin halunnut lukea. Tämä on se kirja.”

Keikapäivä” on kirjoitettu hyvin sujuvasti ja huumorilla, ja se sisältää aimon annoksen hyödyllistä tietoa. Kirjan kuvituksessa on käytetty Harri Huhtasen ennen julkaisemattomia kuvia The Rasmuksen Black Roses -kiertueelta (2009), jossa Aroluoma oli mukana kitarateknikkona.

Lue lisää TÄSSÄ.

****

Keikkapäivä – 24 tuntia kiertue-elämä

Kimmo Aroluoma

Custom Sounds Finland Oy, 2014

ISBN 978-952-93-4534-2 (nid.)

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pidä blogia WordPress.comissa.

Ylös ↑

%d bloggaajaa tykkää tästä: