Testipenkissä: Bluetone Black Prince Reverb

Bluetone Black Prince Reverb -kitarakombo on uusi aluevaltaus helsinkiläiselle putkivahvistimien valmistajalle.

Bluetone Crossroad head – 1

Tähän mennessä kaikki Bluetone-mallit olivat puhtaasti kokonaan custom-periaatteella rakennettuja pelejä.

Se tarkoittaa, että firman sivustolta löytyy useita valmiita konfiguraatioita – ikään kuin à la carte -ruokalista – joista asiakas valitse hänelle sopivamman kustomoinnin lähtökohdaksi. Ja näitä lisäoptioita löytyy runsaasti – oman vahvistimen tarkoista sisäisistä ominaisuuksista kotelon viimeistelyyn ja säädinpaneelin fonttiin.

Bluetone Crossroad – handwired board 3

Tällainen valinnan runsaus tarkoittaa, että Bluetone custom-vahvistimen teko lähtee aina ns. tyhjästä pöydästä – sopivan kokoisesta metallikotelosta ja tyhjästä lasikuituisesta reikälevystä.

Reikälevystä tehdään ns. eyelet board lisäämällä oikeisiin kohteisiin popniittejä, joihin elektroniikan komponentit ja tarvittavat johdot juotetaan käsin kiinni (= point-to-point-rakenne).

Tämä on hyvin monimutkainen ja aikaa vievä prosessi, mikä näkyy luonnollisesti valmiin tuotteen hinnassa. Point-to-point-tekotapa kuitenkin antaa Bluetonen asiakkaille kustomoinnissa käytännössä vapaat kädet.

Bluetone Black Prince Reverb – hybrid PCB 2

Bluetonen johtokaksikko – Harry Kneckt ja Matti Vauhkonen – on hiljattain päättänyt laittaa firman custom-vahvistimien rinnalle uuden sarjan, joka tulee tarjoamaan muutamia ”valmiita” vahvistinmalleja, joille on tarjolla vain hyvin rajattu määrä valittavia lisäoptioita.

Uutuusmalleissa voi virtaviivaistaa kokoonpanoprosessia käyttämällä elektroniikan alustana ns. hybridilevyä.

Bluetonen hybridilevyt ovat lasikuituisia, ja erittäin laadukkaita ja kestäviä, eikä niitä voi verrata massatuotannossa käytettäviin, heppoisiin piirilevyihin. Jokaisen komponentin paikka on tarkoin merkattu, ja monet osien välisistä ”johdotuksista” on hybridilevyssä jo valmiiksi olemassa. Uutuusvahvistimien putket ja muuntimet asennetaan kuitenkin edelleen tukevasti vahvarin metallikoteloon, eikä piirilevylle (niin kuin monissa halpavahvistimissa).

Muu valmistus tapahtuu uusissa malleissa ihan samalla tavalla kuin Bluetonen custom-peleissä – komponentit lisätään käsin (ylhäältä) hybridilevylle ja ne juotetaan käsin paikoilleen. Hybridilevyn ansiosta vahvistin valmistuu vain huomattavasti nopeammin ja helpommin, mikä tullaan näkemään myös hintaerona hybridilevy- ja point-to-point-mallien välillä.

****

Bluetone Black Prince Reverb – front view 1

Ensimmäinen hybridilevyä käyttävä Bluetone-kombo on nimeltään Bluetone Black Prince Reverb (1.500 €).

Kätevän kokoisen, yksikanavaisen boutique-kombon inspiraationa on toiminut Fender ”Blackface” Princeton Reverb (versio AA1164), mutta Bluetone-vahvistimessa on niin monta parannusta, ettei Black Princen tapauksessa voi edes puhua kopiosta.

Viininpunaisella tolexilla päällystetyn perusversion lisäksi tarjotaan Black Prince -kombo (lisämaksua vastaan) myös aidolla tweed-kankaalla tai öljytyllä (täyspuisella) mahonkikotelolla.

Bluetone Black Prince Reverb – control panel

Tykkään itse kovasti Bluetonen hyvin asiallisen näköisestä etupaneelista, jossa jokainen säädin ja kytkin on selkeästi merkitty. Hektisissä live-tilanteissa selkeä etupaneeli voi olla kullan arvoinen.

Bluetone Black Prince Reverb tarjoaa singlecoil- ja humbucker-kitaroille omat tulojakit (High ja Low). EQ-osasto tarjoaa kolme säädettävää kaistaa, sekä lisäksi Bright-kytkimen, josta saa tarvittaessa vielä enemmän eloisuutta preesensalueelle.

Vaikka kyse on melko kompaktista putkikombosta, löytyy Black Prince Reverbistä sekä aito, putkivahvistettu jousikaiku, että putkitremolo.

Bluetone käyttää vahvistimissaan aina PPIMV-kytkennällä (post phase-inverter master volume) toimivia master volume -säätimiä, koska tällä tavalla toteutettu master volume vaikuttaa vähiten vahvistimen soundiin.

Bluetone Black Prince Reverb – back panel

Black Prince -kombon takaseinä on Fender-tyylisesti avoin.

Takapaneelista löytyy lähtöjä lisäkaiuttimille, sekä liitin kombon mukaan tulevalle jalkakytkimelle.

Bluetone Black Prince Reverb – footswitch

Bluetone Black Prince Reverb – back view

Tällainen on näky, kun takaseinä on irrotettu Bluetone-kombosta.

Bluetone Black Prince Reverb – valves

Black Prince Reverb on täysputkikone ja putkivarustus on seuraavanlainen (oikealta vasempaan):

Ensimmäinen 12AX7 on kombon etuasteputki. Kaiun send ja return toimivat yhden 12AT7- ja yhden 12AX7-putken varassa. Viimeinen 12AX7 hoitaa sekä vahvarin vaiheenkääntämistä että tremolo-efektin tuotantoa.

Black Prince lähtee Bluetonen pajalta kahdella 6V6GT-pääteputkella, jotka tuottavat noin 20 wattia lähtötehoa. Tätä komboa pystyy myös käyttämään – biasoinnin jälkeen – kahdella 6L6GC-putkella, jolloin lähtöteho nousee lähelle 30 wattia.

Bluetone Black Prince Reverb – spring reverb

Tämän kombon lyhyt jousikaikutankki tulee MOD:n valikoimasta.

Bluetone Black Prince Reverb – Warehouse Retro 10 speaker

Bluetone on valinnut Warehouse Guitar Speakersin Retro 10 -kaiuttimen uutuuskomboonsa, vaikka tämä on ihan erilainen kaiutin kuin vanhoissa Fendereissä käytetty Jensen.

Valinta oli kuitenkin tietoinen ja monien kokeilujen tulos:

Tehonkestoltaan ehkä hieman ”ylimitoitettu” WGS Retro varmistaa, että Black Prince Reverbin soundi pysyy mahdollisimman puhtaana ja dynaamisena. ”Britti-soundiin” viritetty luonne taas tekee Bluetone-kombon soundista tukevamman ja isomman.

****

Bluetone Black Prince Reverb – pilot light from PS

Voi pojat, tästä soundista voi tulla riippuvainen! Ainakin minun tapauksessani vain muutaman soinnun soittaminen riitti herättämään ajatuksia pikalainan ottamisesta.

On hyvin vaikea kuvailla tarkoin, mitä se on, mutta juuri tällaiselta puhtaan sähkökitaran pitää soida! Soundi on puhdas ja dynaaminen, mutta ei koskaan kylmä tai kliininen. Kombon sointi on kuulas ja raikas, muttei ärsyttävän terävä. Bassokielet soivat tukevasti, mutta ne pysyvät kuitenkin selkeinä.

Lyhyen MOD-jousikaiun soundi on yllättävän monitahoinen ja tiheä, ja sitä on tarjolla hyvinkin runsaasti. Myös Black Prince Reverbin tremolo toimii esimerkillisesti – tarjolla on kaikenlaisia tremolomuotoja kevyestä ja hitaasta hyvin nopeaan ja rankkaan vatkaukseen.

Tässä pätkässä esitetään Telecasterilla Bluetone Black Prince Reverb -kombon kuivaa soundia, sekä kombon kaiku- ja tremolo-efektit:

Black Prince säilyttää myös mallikkaasti eri kitaroiden soundillisia eroja. Näissä kolmessa pätkissä soivat Fender Telecaster…

…Epiphone Casino…

…ja japanilainen 1970-luvun kopio Gibson ES-335 -mallista:

Kombon erittäin terve puhdas soundi toimii myös todella hyvin efektipedaalien kanssa. Demobiisissä on käytetty – Black Princen oman tremolon ja kaiun lisäksi – analogista chorus-pedaalia, sekä Tube Screamer -tyylinen säröpedaali.

Komppikitarana toimii Fender Stratocaster, kun taas soolo-osuudet on soitettu Hamer USA Studio Custom -kitaralla:

Bluetone Black Prince Reverb – power valves

****

Bluetone Black Prince Reverb – front view 1

Bluetone Black Prince Reverb on mielestäni erittäin laadukas valinta koti- ja studiovahvistimeksi, sekä sellaisille keikoille, joissa ei tarvita lavalla suuria äänenvoimakkuuksia (tai joissa mikitys ja monitorointi toimii hyvin).

Black Prince Reverb on kätevän kokoinen boutique-luokan putkikombo loistavalla clean soundilla, täyteläisellä jousikaiulla ja tyylikkäällä tremolo-efektillä.

Vahvistinta ei ole pilattu lapsellisella putkivoodoolla tai sekavalla graafisella toteutuksella, vaan vankalla asialinjalla mennään – ja hyvä niin!

Tämä on käsintehty, kotimainen laatuvahvistin. Tämän valossa pidän Black Prince Reverbin hintaa jopa melko edullisena.

****

Bluetone Black Prince Reverb

1.500 €

Lisätiedot: Bluetone Amps

****

Plussat:

+ hinta-laatu-suhde

+ käsintehty Suomessa

+ työnjälki

+ jousikaiku ja putkitremolo

+ soundi

+ master volume -säädin

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pidä blogia WordPress.comissa.

Ylös ↑

%d bloggaajaa tykkää tästä: